Variance analysis | Accounting homework help

Helix Company produces several products in its factory, including a karate robe. The company
uses a standard cost system to assist in the control of costs. According to the standards that have
PROBLEM 10–14 Comprehensive Variance Analysis [LO1, LO2, LO3]
Vitalite, Inc., produces a number of products, including a body-wrap kit. Standard variable costs
relating to a single kit are given below:
Standard Costs and Variances 453
During April, the factory worked only 760 direct labor-hours and produced 2,000 robes. The
following actual costs were recorded during the month:
Raw Material Standard Labor Time
Product X342 Y561 Sintering Finishing
Alpha8 . . . . . . . . . . . . 1.8 kilos 2.0 liters 0.20 hours 0.80 hours
Zeta9 . . . . . . . . . . . . . 3.0 kilos 4.5 liters 0.35 hours 0.90 hours
Information relating to materials purchased and materials used in production during May
follows:
Material Purchases Purchase Cost Standard Price Used in Production
X342 . . . . . . . . . . . 14,000 kilos $51,800 $3.50 per kilo 8,500 kilos
Y561 . . . . . . . . . . . 15,000 liters $19,500 $1.40 per liter 13,000 liters
The following additional information is available:
a. The company recognizes price variances when materials are purchased.
b. The standard labor rate is $20.00 per hour in Sintering and $19.00 per hour in Finishing.
c. During May, 1,200 direct labor-hours were worked in Sintering at a total labor cost of $27,000,
and 2,850 direct labor-hours were worked in Finishing at a total labor cost of $59,850.
d. Production during May was 1,500 Alpha8s and 2,000 Zeta9s.
been set for the robes, the factory should work 780 direct labor-hours each month and produce
1,950 robes. The standard costs associated with this level of production are as follows:
Total
Per Unit
of Product
Direct materials . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $35,490 $18.20
Direct labor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $7,020 3.60
Variable manufacturing overhead (based on
direct labor-hours) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $2,340 1.20
$23.00
Total
Per Unit
of Product
Direct materials (6,000 yards) . . . . . . . . . . $36,000 $18.00
Direct labor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $7,600 3.80
Variable manufacturing overhead . . . . . . . $3,800 1.90
$23.70
At standard, each robe should require 2.8 yards of material. All of the materials purchased during
the month were used in production.
Required:
Compute the following variances for April:
1. The materials price and quantity variances.
2. The labor rate and efficiency variances.
3. The variable manufacturing overhead rate and efficiency variances

 

Paper Writing Center
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Why Work with Us

Top Quality and Well-Researched Papers

We always make sure that writers follow all your instructions precisely. You can choose your academic level: high school, college/university or professional, and we will assign a writer who has a respective degree.

Professional and Experienced Academic Writers

We have a team of professional writers with experience in academic and business writing. Many are native speakers and able to perform any task for which you need help.

Free Unlimited Revisions

If you think we missed something, send your order for a free revision. You have 10 days to submit the order for review after you have received the final document. You can do this yourself after logging into your personal account or by contacting our support.

Prompt Delivery and 100% Money-Back-Guarantee

All papers are always delivered on time. In case we need more time to master your paper, we may contact you regarding the deadline extension. In case you cannot provide us with more time, a 100% refund is guaranteed.

Original & Confidential

We use several writing tools checks to ensure that all documents you receive are free from plagiarism. Our editors carefully review all quotations in the text. We also promise maximum confidentiality in all of our services.

24/7 Customer Support

Our support agents are available 24 hours a day 7 days a week and committed to providing you with the best customer experience. Get in touch whenever you need any assistance.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Our Services

No need to work on your paper at night. Sleep tight, we will cover your back. We offer all kinds of writing services.

Essays

Essay Writing Service

No matter what kind of academic paper you need and how urgent you need it, you are welcome to choose your academic level and the type of your paper at an affordable price. We take care of all your paper needs and give a 24/7 customer care support system.

Admissions

Admission Essays & Business Writing Help

An admission essay is an essay or other written statement by a candidate, often a potential student enrolling in a college, university, or graduate school. You can be rest assurred that through our service we will write the best admission essay for you.

Reviews

Editing Support

Our academic writers and editors make the necessary changes to your paper so that it is polished. We also format your document by correctly quoting the sources and creating reference lists in the formats APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian.

Reviews

Revision Support

If you think your paper could be improved, you can request a review. In this case, your paper will be checked by the writer or assigned to an editor. You can use this option as many times as you see fit. This is free because we want you to be completely satisfied with the service offered.