Acc560 week 5 homework | Accounting homework help

ACC560 Week 5 Homework

 

E7-3 Moonbeam Company

E7-7 Riggs Company

E7-11 Chen Minerals processes

P7-3A Thompson Industrial Products Inc

E8-2 Eckert Company

E8-6 Alma’s Recording Studio

E8-9 Rey Custom Electronics

P8-5A Gutierrez Company

 

E7-3 Moonbeam Company manufactures toasters. For the first 8 months of 2017, the company reported the following operating results while operating at 75% of plant capacity:

 

Sales (350,000 units)                                                   $4,375,000

Cost of goods sold                                                       2,600,000

Gross profit                                                                 1,775,000

Operating expenses                                                         840,000

Net income                                                                  $ 935,000

 

Cost of goods sold was 70% variable and 30% fixed; operating expenses were 80% variable and 20% fixed.

 

In September, Moonbeam Company receives a special order for 15,000 toasters at $7.60 each from Luna Company of Ciudad Juarez. Acceptance of the order would result in an additional $3,000 of shipping costs but no increase in fixed operating expenses.

 

Instructions
(a) Prepare an incremental analysis for the special order.

(b) Should Moonbeam Company accept the special order? Why or why not?

 

E7-7 Riggs Company purchases sails and produces sailboats. It currently produces 1,200 sailboats per year, operating at normal capacity, which is about 80% of full capacity. Riggs purchases sails at $250 each, but the company is considering using the excess capacity to manufacture the sails instead. The manufacturing cost per sail would be $100 for direct materials, $80 for direct labor, and $90 for overhead. The $90 overhead is based on $78,000 of annual fixed overhead that is allocated using normal capacity.

 

The president of Gibbs has come to you for advice. “It would cost me $270 to make the sails,” she says, “but only $250 to buy them. Should I continue buying them, or have I missed something?”

 

Instructions
(a) Prepare a per unit analysis of the differential costs. Briefly explain whether Riggs should make or buy the sails.

 

(b) If Riggs suddenly finds an opportunity to rent out the unused capacity of its factory for $77,000 per year, would your answer to part (a) change? Briefly explain.

 

(c) Identify three qualitative factors that should be considered by Riggs in this make-or-buy decision.                                                                                                             (CGA adapted)

 

E7-11 Chen Minerals processes materials extracted from mines. The most common raw material that it processes results in three joint products: Spock, Uhura, and Sulu. Each of these products can be sold as is, or each can be processed further and sold for a higher price. The company incurs joint costs of $180,000 to process one batch of the raw material that produces the three joint products. The following cost and sales information is available for one batch of each product.

 

Sales Value at Split-Off Point

Allocated

Joint Costs

Cost to Process Further

Sales Value of Processed Product

Spock

$200,000

$40,000

$110,000

$300,000

Uhura

   300,000

60,000

    85,000

400,000

Sulu

455,000

  80,000

  250,000

800,000

 

Instructions
Determine whether each of the three joint products should be sold as is, or processed further.

 

P7-3A Thompson Industrial Products Inc. (TIPI) is a diversified industrial-cleaner processing company. The company’s Dargan plant produces two products: a table cleaner and a floor cleaner from a common set of chemical inputs (CDG). Each week 900,000 ounces of chemical input are processed at a cost of $210,000 into 600,000 ounces of floor cleaner and 300,000 ounces of table cleaner. The floor cleaner has no market value until it is converted into a polish with the trade name Floor Shine. The additional processing costs for this conversion amount to $240,000.

FloorShine sells at $20 per 30-ounce bottle. The table cleaner can be sold for $17 per 25-ounce bottle. However, the table cleaner can be converted into two other products by adding 300,000 ounces of another compound (TCP) to the 300,000 ounces of table cleaner.

 

This joint process will yield 300,000 ounces each of table stain remover (TSR) and table polish (TP). The additional processing costs for this process amount to $100,000. Both table products can be sold for $14 per 25-ounce bottle.

 

The company decided not to process the table cleaner into TSR and TP based on the following analysis.

Process Further

Table Stain

Table               Remover          Table Polish

Cleaner            (TSR)               (TP)                             Total

Production in ounces               300,000           300,000           300,000

Revenue                                  $204,000         $168,000         $168,000                     $336,000

Costs:

CDG costs                                  70,000*        52,500                         52,500                         105,000**

TCP costs                                             0          50,000                         50,000                         100,000

Total costs                                  70,000          102,500           102,500                       205,000

Weekly gross profit                 $134,000         $ 65,500          $ 65,500                      $131,000

 

*If table cleaner is not processed further, it is allocated 1/3 of the $210,000 of CDG cost, which is equal to 1/3 of the total physical output.

 

**If table cleaner is processed further, total physical output is 1,200,000 ounces. TSR and TP combined account for 50% of the total physical output and are each allocated 25% of the CDG cost.

 

Instructions
(a) Determine if management made the correct decision to not process the table cleaner further by doing the following.

(1) Calculate the company’s total weekly gross profit assuming the table cleaner is not processed further.

(2) Calculate the company’s total weekly gross profit assuming the table cleaner is processed further.

(3) Compare the resulting net incomes and comment on management’s decision.

(b) Using incremental analysis, determine if the table cleaner should be processed further.

(CMA adapted)

(2) Gross Profit $186,000

 

E8-2 Eckert Company is involved in producing and selling high-end golf equipment. The company has recently been involved in developing various types of laser guns to measure yardages on the golf course. One small laser gun, called LittleLaser, appears to have a very large potential market. Because of competition, Eckert does not believe that it can charge more than $90 for LittleLaser. At this price, Eckert believes it can sell 100,000 of these laser guns. Eckert will require an investment of $8,000,000 to manufacture, and the company wants an ROI of 20%.

Instructions
Determine the target cost for one LittleLaser.

 

E8-6 Alma’s Recording Studio rents studio time to musicians in 2-hour blocks. Each session includes the use of the studio facilities, a digital recording of the performance, and a professional music producer/mixer. Anticipated annual volume is 1,000 sessions. The company has invested $2,352,000 in the studio and expects a return on investment (ROI) of 20%. Budgeted costs for the coming year are as follows.
                                                                                                            Per Session                  Total
Direct materials (tapes, CDs, etc)                                                         $ 20

Direct labor                                                                                          $400

Variable overhead                                                                               $ 50

Fixed overhead                                                                                                                            $950,000

Variable selling and administrative expenses                                       $ 40

Fixed selling and administrative expenses                                                                       $500,000

Instructions
(a) Determine the total cost per session.

(b) Determine the desired ROI per session.

(c) Calculate the markup percentage on the total cost per session.

(d) Calculate the target price per session.

 

E8-9 Rey Custom Electronics (RCE) sells and installs complete security, computer, audio, and video systems for homes. On newly constructed homes it provides bids using time-and-material pricing. The following budgeted cost data are available.
                                                                                                            Material

                                                                                    Time                Loading

                                                                                    Charges            Charges
Technicians’ wages and benefits                                 $150,000             

Parts manager’s salary and benefits                                                $34,000

Office employee’s salary and benefits                        30,000             15,000

Other overhead                                                            15,000             42,000
Total budgeted costs                                                    $193,000         $91,000

 

The company has budgeted for 6,250 hours of technician time during the coming year. It desires a $38 profit margin per hour of labor and a 80% profit on parts. It estimates the total invoice cost of parts and materials in 2017 will be $700,000.

Instructions
(a) Compute the rate charged per hour of labor.

(b) Compute the material loading percentage.

(c) RCE has just received a request for a bid from Buil Builders on a $1,200,000 new home. The company estimates that it would require 80 hours of labor and $40,000 of parts. Compute the total estimated bill.

 

P8-5A Gutierrez Company makes various electronic products. The company is divided into a number of autonomous divisions that can either sell to internal units or sell externally. All divisions are located in buildings on the same piece of property. The Board Division has offered the Chip Division $21 per unit to supply it with chips for 40,000 boards. It has been purchasing these chips for $22 per unit from outside suppliers. The Chip Division receives $22.50 per unit for sales made to outside customers on this type of chip. The variable cost of chips sold externally by the Chip Division is $14.50. It estimates that it will save $4.50 per chip of selling expenses on units sold internally to the Board Division. The Chip Division has no excess capacity.

 

Instructions
(a) Calculate the minimum transfer price that the Chip Division should accept. Discuss whether it is in the Chip Division’s best interest to accept the offer.

(b) Suppose that the Chip Division decides to reject the offer. What are the financial implications for each division, and for the company as a whole, of this decision?

Total loss to company $160,000

 

Paper Writing Center
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Why Work with Us

Top Quality and Well-Researched Papers

We always make sure that writers follow all your instructions precisely. You can choose your academic level: high school, college/university or professional, and we will assign a writer who has a respective degree.

Professional and Experienced Academic Writers

We have a team of professional writers with experience in academic and business writing. Many are native speakers and able to perform any task for which you need help.

Free Unlimited Revisions

If you think we missed something, send your order for a free revision. You have 10 days to submit the order for review after you have received the final document. You can do this yourself after logging into your personal account or by contacting our support.

Prompt Delivery and 100% Money-Back-Guarantee

All papers are always delivered on time. In case we need more time to master your paper, we may contact you regarding the deadline extension. In case you cannot provide us with more time, a 100% refund is guaranteed.

Original & Confidential

We use several writing tools checks to ensure that all documents you receive are free from plagiarism. Our editors carefully review all quotations in the text. We also promise maximum confidentiality in all of our services.

24/7 Customer Support

Our support agents are available 24 hours a day 7 days a week and committed to providing you with the best customer experience. Get in touch whenever you need any assistance.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Our Services

No need to work on your paper at night. Sleep tight, we will cover your back. We offer all kinds of writing services.

Essays

Essay Writing Service

No matter what kind of academic paper you need and how urgent you need it, you are welcome to choose your academic level and the type of your paper at an affordable price. We take care of all your paper needs and give a 24/7 customer care support system.

Admissions

Admission Essays & Business Writing Help

An admission essay is an essay or other written statement by a candidate, often a potential student enrolling in a college, university, or graduate school. You can be rest assurred that through our service we will write the best admission essay for you.

Reviews

Editing Support

Our academic writers and editors make the necessary changes to your paper so that it is polished. We also format your document by correctly quoting the sources and creating reference lists in the formats APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian.

Reviews

Revision Support

If you think your paper could be improved, you can request a review. In this case, your paper will be checked by the writer or assigned to an editor. You can use this option as many times as you see fit. This is free because we want you to be completely satisfied with the service offered.